ביגוד רכיבה לחורף
נכון שגשום וקר, והכי מתחשק להישאר במיטה החמה ולישון עוד שעה, אבל בשביל לשמור על כושר ולא לפגוע ברצף האימונים כדאי בכל זאת לצאת ולרכוב, אחרי הכל, כמה ימי חורף באמת יש לנו בארץ הזאת?
רגע לפני שיוצאים לרכוב בחורף נבין את החשיבות שיש לציוד החורף ואיך הוא עוזרים לשמור על הגוף ברכיבה בתנאי קור. בזמן פעילות גופנית הגוף מייצר הרבה חום, בחום הזה אנחנו יכולים להשתמש כדי לשמור על טמפרטורה נעימה בסביבות הגוף, וזה למעשה מה שעושים הבגדים הארוכים והעבים שלובשים בחורף. כשחום הגוף עולה מאוד בעקבות פעילות ספורטיבית, צריך ללבוש בגדם שיכולים לווסת את כל החום הזה, כלומר לשמור על החום שהגוף צריך ולשחרר את החום העודף.
ישנן שתי גישות לגבי הרכבת סט ביגוד רכיבה לחורף, גישת הלבוש המלא וגישת הלבוש המודולרי. רוכבים רבים מכירים את היתרונות של ללבוש המודולרי, אך ישנם כאלו שדווקא מעדיפים לצאת עם בגדים ארוכים ומלאים לרכיבות בימי החורף.

מחממי ידיים

מחממי הידיים הם כנראה אביזר הלבוש השימושי ביותר שיש. כאשר יש מחממי ידיים, לא צריך להחליט אם ללבוש חולצת ארוכה או קצרה, אפשר ללבוש חולצת קיץ ולכסות עם הזרועות עם מחממי הידיים. היתרון הגדול של שרוולי הידים הוא שאפשר להפשיל אותם בקלות, אפילו בזמן הרכיבה, לקפל ולקחת בכיס החולצה, מה שהופך אותם לפריט שימושי מאוד בעונות המעבר.

מחממי ברכיים ורגליים

מדובר על שני מוצרים שונים, מחממי הרגליים ארוכים יותר ממחממי הברכיים. עם זאת, מחממי הברכיים נחשבים אצל רוכבים רבים כפריט חובה, מכיוון שהברכיים הם המפרקים אשר סופגים את רוב העומס של הרכיבה ובנוסף הם חשופים מאוד לקור ולכן חשוב להגן עליהם. גם כאן, שימוש במחממים יכול להיות אלטרנטיבה למכנסיים ארוכים, עם אופציה להיפטר מהם כשמתחמם.

חולצת בסיס תרמית

חולצה תרמית היא הבסיס לשמירה וויסות חום הגוף בחורף. חולצת הבסיס צריכה להיות מעט יותר עבה מחולצת הרכיבה, כדי שתשמור על החום, מעליה לובשים איזו חולצה שרוצים. חולצות בסיס תרמיות יכולות להיות ארוכות או עם שרוול קצר, ואם רוצים להשתמש בהם כחלק מסט לבוש מודולרי בשילוב עם מחממי ידיים, צריך לקנות חולצה תרמית קצרה.

וסט נגד רוח

תפקיד הוסט הוא להגן על פלג הגוף העליון מרוח ומקור. מלבד עצירת הרוח, הוסט מוסיף עוד שכבת חום חשובה הנלכדת בינו לבין החולצה. הוסט יושב צמוד לגוף והוא ללא שרוולים ולכן אינו מתנפנף ולא מפריע בזמן הרכיבה.

כיסוי ראש ומחממי אוזניים

50% מחום הגוף הולך לאיבוד דרך הראש, לכן כדאי לשמור על האיבר החשוב הזה, מה גם שיש מגוון גדול של מוצרים לחימום הראש והאוזניים והמחירים לא בשמיים. חלק מכיסויי הראש מכסים גם את האוזניים, את הצוואר ואת האף. לרוב הרוכבים בארץ יש קסדת קיץ מאווררת, תחסכו את הצורך לקנות קסדת חורף סגורה, ובכסף שחסכתם תוכלו לקנות כמה סוגים של מחממי ראש.

כפפות חורף

האצבעות יכולות להיות רגישות מאוד לקור, אמנם רגישות זה עניין סובייקטיבי, אך כשקצות האצבעות קפואות זה משפיע לרעה על התחושה ומוריד את השליטה על הבלימה. מומלץ לרכוש כפפות המתאימות לרכיבה לפי העונה, ואם גם זה לא מספיק, ניתן להחליף לכפפות עבות או להוסיף כפפות שיכולות להיות שכבה שניה.

בגדי רכיבה ארוכים

בתחילת הכתבה דיברנו על אביזרי לבוש מודולריים הניתנים להסרה כשמתחמם, אולם יש רוכבים שלא אוהבים להחליף בגדים באמצע הרכיבה. אז כמתחיל להתקרר, אפשר ללבוש בגדי רכיבה ארוכים, במיוחד אם אתם נוטים לסבול מקור. אם גם בגדים ארוכים לא מספיקים, יש מעילי רכיבה בדרגות שונות של עובי ובעלי תכונות נידוף, אותם לובשים מעל החולצה, להגנה מקור, מרוח ומגשם.
זוהי סקירה קצרה המכסה את רוב ביגוד רכיבה לחורף הקיים, כמובן שלא צריך לרכוש את הכל, כל רוכב ורוכבת יעשו את החשבון של מה מתאים להם ועם הזמן תדעו מה ההעדפות שלכם לגבי ביגוד החורף.

ועוד טיפ קטן: נתקעתם בבוץ, מה עושים?

רצוי מאד להימנע מרכיבת בוץ. הבוץ נדבק לגלגלים ונאסף עליהם ועד מהרה תוקע אותם במזלגותיהם. גם השרשרת וגלגלי השיניים נמרחים ונשחקים וקיים סיכון גדול לשבירת ה”אוזן” ואפילו המחלף האחורי. אם איתרע מזלכם ונקלעתם לבוץ סמיך כזה, אל תתעקשו לשבור את האופניים. נקו עם מקל ושחררו את הגלגלים מהמזלגות. אתרו מקור מים זורמים ושטפו. בלית ברירה, אפשר להיעזר בשלוליות מזדמנות. הבוץ, חשוב לזכור, חודר לכל סדק. בחזרתכם לביתכם, אל תזניחו ונקו את האופניים היטב.

ניקוי אופניים מבוץ