איך לבחור אופניים

איך לבחור אופניים

תחילה, צריך לבחון מה השימוש של האופניים.

לצורכי נסיעה לבית הספר או מהרכבת (נסיעה של קילומטר – שניים ביום) ניתן לקנות אופני ברזל פשוטים בסך של כ – 500 עד 700 שקלים. אילו אינם אופניים מומלצים, אופניים שנוטים להחליד מהר, כבדים מאוד ולרוב לא נוחים. לכן אנחנו ממליצים להשקיע בין 1,200 ל 2,000 ש”ח באופני אלומיניום. אילו אופניים קלים יותר, נוחים יותר, בעלי חלקים ממותגים איכותיים ומוכרים ולרוב מתאימים ליותר שימושים כגון: לנסוע מרחקים ארוכים יותר ולנסוע בדרכי עפר.

לנסיעה בדרכים עירוניות או בתוך קיבוץ המחיר ינוע בין 700 ל 2,500 ש”ח. אופניים אילו הם אופניים פשוטים יחסית, נוחים אבל לא בנויים לנסיעות שטח.
אופני עיר מ 1,700 ש”ח ומעלה מסוגלים לעמוד בדרכי עפר כבושות.
מומלץ להשקיע באופני אלומיניום, שמחלידים פחות, קלים ועמידים יותר.

אופני הרים לרוכבים מתחילים:
אופניים לתחילת הדרך לרכיבת הרים שכוללת בתוכה שבילים וסינגלים ברמה של פעם בשבוע. מחירי אופניים מספקים הם מ 2,200 עד 5,000 ש”ח. בטווחים הגבוהים יותר מדובר באופניים שיהיו קלים וכיפיים. בטווח המחירים האלה ניתן לרכוש גם אופני שיכוך מלא.

אופניים לשימוש תחרותי ו/או אינטנסיבי:
אלה נחלקים לארבע קבוצות משנה:

Cross Country CX אופניים מהירים, קלים, קצרי מהלך מתלים. בקטגוריה זו האופניים מיועדים לרוכבים תחרותיים או רוכבים מהירים מאוד. רוכבים בעלי טכניקת רכיבה מצויינת שמאפשרת גם באופניים קצרי מהלך לעלות ולרדת מהר בשביל. הבדלי המחירים מגיעים מרמת אמינות שונה של החלקים ומשקל . לרוב אופניים עם גלגלי 29 מפני שהם מהירים יותר, דורסים יותר, קלים יותר לטיפוס מישור וירידה למעט קטעים אגרסיבים במיוחד. טווח מחירים בין 5,000 ל 50,000 ש”ח.

קטגוריה הבאה היא אופני שבילים (trail) שמיועדים לשבילים או סינגלים. זוהי הקטגוריה הפופולרית ביותר, One Bike To Rule Them All. אופניים מצויינים לרוכבי סוף שבוע, לרוכבים תחרותיים, ליומיום ולתחרויות מזדמנות. מהלך מתלה בין 120 ל 140 מ”מ, חלקים קלים ועמידים. המחיר נע בין 7,000 ל 45,000 ש”ח כשההבדל הוא בעמידות החלקים ובמשקלם. אופניים עם טווח ביטחון גדול לרוכב\ת. מתאים גם לרוכבים מתחילים וגם לרוכבים מקצוענים.
מגיע גם עם גלגלי 27.5+ וגם עם גלגלי 29, תלוי בהעדפות הרוכב\ת.

אופני אנדורו\ All Mountain – מהלך מתלים 160-170 מ”מ, אופניים שמיועדות בעיקר לשטח קשה ומאתגר הכולל קפיצות, מקפצות, אלמנטים בנויים ולעשות את זה במהירות ובשטף. לאופני אנדורו יש גם יכולות טיפוס מוגבלות אמנם אך, ניתן לטפס איתם.

אופני דאונהיל – מהלך מתלים 200- 220 מ”מ, אופניים שמטרתם היחידה היא נסיעה במהירות מירבית בירידות. רוב הטכנולוגיה של המתלים היום מגיעה מפיתוח כתוצאה מענף הדאונהיל.

עוד בקטגוריה:
Fat Bike – גלגלי 26 ברוחב צמיג של אופנוע, אופניים קלים וכיפיים המיועדים לדיונות ושלג.

27+ ו 29+ – צמיגים רחבים יותר עם אפקט בלון. פורמט חדש שצפוי לכבוש את השטח בטווח הקצר.

אופני ריג’יד – אופניים ללא מתלים.

סינגל ספיד – אופניים ללא הילוכים. מיועד לאימונים ולאנשים שרוצים את הפשטות שבהילוך אחד.

סלופ סטייל – אופני פארקים. אופניים קצרים, מהלך 100 מ”מ. כיפיים, מהירים ומיועדים לקפיצות ופעלולים.